Ne v každé zemi by polibek vyvolal tolik kritických reakcí – od fotbalistek až po vládu. Španělsko však léta tvrdě bojuje proti násilí na ženách a sexuálnímu zneužívání. I díky tomu měl moment MeToo, který rozproudily španělské fotbalistky, takový ohlas a byl úspěšný.
Po třech týdnech španělské fotbalistky ukončily bojkot a s fotbalovým svazem a zástupci vlády se dohodly na reformě vedení fotbalové federace. Luis Rubiales už není prezidentem Španělské fotbalové federace (RFEF) a Jorge Vida, který měl k němu blízko, skončil jako trenér ženské reprezentace.
Mistryně světa ve fotbale vede žena – Montserrat „Montse“ Tome, která bude Španělky připravovat na Ligu národů. Přes tu se mohou fotbalistky kvalifikovat na olympiádu 2024 v Paříži.
Španělské fotbalistky a polibek Rubialese
Aféra se spustila koncem srpna během slavnostního ceremoniálu mistrovství světa ve fotbale žen 2023, kdy prezident Španělské fotbalové federace (RFEF) Luis Rubiales během předávání zlatých medailí políbil Jennifer Hermos na ústa. To vše v přímém přenosu před miliony diváků.
Polibek Rubialese, vedle kterého stála španělská královna Letizia a její dcera Sophie, nejen pokazil oslavy triumfu, ale podle agentury Reuters přinesl množství obvinění žen ve sportu z predátorského chování mužů ve funkcích.
„Je to vrchol ledovce toho, co jsme zvykli vidět v soukromí,“ řekla pro agenturu Reuters Veronica Boquete, která byla kapitánkou Španělska na jejich prvním mistrovství světa v roce 2015.
Španělsko léta tvrdě bojuje proti násilí na ženách a sexuálnímu zneužívání. Intenzivně od incidentu v roce 2016, kdy 5 mužů znásilnilo 18letou dívku na slavnostech v Pamplóně a trvalo 3 roky, než dostali 15leté tresty odnětí svobody.
Tento případ donutil vládu změnit legislativu. Od srpna 2022 platí zákon, známý jako „jen ano je ano“, který považuje každý sexuální akt bez výslovného souhlasu za útok. Za znásilnění a sexuální násilí hrozí do 15 let odnětí svobody. Trestat se podle něj budou také „zahanbující“ komplimenty či šíření sexuálních videí.
Fotbalistky proti sexismu bojují roky
Španělské fotbalistky bojují proti sexismu a za zrovnoprávnění s muži desetiletí. Agentura Reuters připomíná dvě povstání v šatnách, která ukončila kariéru několika hráčkám.
Veronica Boquete vedla vzpouru proti trenérovi Ignaciovi Queredovi po žalostném výkonu na mistrovství světa v roce 2015. Queredo se k fotbalistkám choval špatně, běžně je slovně urážel. Jeho nástupce Jorge Vilda si některé praktiky zachoval.
Sportovní moderátorka Danae Boronat pro agenturu Reuters řekla, že za Vildu se nechávaly otevřené dveře na hotelových pokojích, aby bylo možné sledovat chování sportovkyň.
Boronat, která dělala rozhovory s předními španělskými hráčkami pro svou knihu Nevolejte jejich holky, volejte jejich fotbalistky, uvedla, že starším hráčkám Vilda říkal, co mají v rozhovorech říct, Vilda se s nespokojeností hráček popasoval po svém – z týmu vyloučil vůdkyně vzpoury proti . Mezi nimi i kapitánku Boqueteovou a to v době, kdy byla na vrcholu kariéry.
Dnes už Vilda tým netrénuje, po 8 letech musel odstoupit. Nahradila ho první žena na postu trenérky Montse Tome. Ta probrala tým v době bojkotu hráček.
Nakonec se tento týden podařilo krizi zažehnat a po jednáních, kteří skončili ve středu ráno (20.9.), se do týmu vrátilo 20 z 22 povolaných hráček. Dvě návrat odmítly – María León a Patricia Guijarro.
„Já a Patricia vidíme celou situaci jinak než spoluhráčky. Nejsme ještě připraveny se vrátit, pro nás to bude dlouhodobější proces,“ uvedla podle španělských médií Leónová. „Změny ve vedení svazu však podporujeme a máme z nich radost,“ dodala.
Reformy pro ženský fotbal
Na základě dohody svaz s okamžitou platností zavede několik reforem. Patří mezi ně mimo jiné vytvoření reprezentační komise, v níž budou mít rovnoměrné zastoupení muži i ženy. Ženský fotbal se má ještě více zprofesionalizovat.
Ve středu večer po jednáních došlo na straně asociace k prvnímu personálnímu důsledku: generální tajemník Andreu Camps byl zbaven svých povinností. Ten byl na seznamu nežádoucích osob spolu s tiskovým oddělením, které podle fotbalistek vložilo Hermosové do úst slova, která nikdy neřekla.
„Pohledy obou stran se sice sblížily, ale stále jsme teprve na začátku dlouhé cesty,“ prohlásila předsedkyně hráčské asociace FUTPRO Amanda Gutiérrez.
Španělské fotbalistky jsou mistryně světa, ale to neznamená, že se automaticky dostanou na další sportovní vrchol – olympijské hry 2024 v Paříži. Na olympiádu se dá kvalifikovat přes Ligu národů, což nebude jednoduché ani pro momentálně nejlepší hráčky světa. Pro evropské týmy jsou k dispozici pouze tři místa, z nichž jedno už dostalo hostitelskou Francii.
Bojkot však skončil a Španělské fotbalistky se nyní mohou soustředit na své výkony. Projevily odvahu mluvit o poměrech ve světě sportu, který je stále příliš mužský. A neprohráli.
„Tohle by měl být moment MeToo pro španělský fotbal,“ řekl Víctor Francos, španělský státní tajemník pro sport.
Autorka: Miriam Zsilleová