Hlasovať

V malé obci Horní Lideč ve Zlínském kraji, kde žije necelých 1500 lidí, naleznete unikát, který spojuje Česko i Slovensko. Je to ručně vyřezávaný betlém s pohyblivými figurkami, které ukazují původní řemesla, zvyky a tradice, a také poutní a turisticky zajímavá místa na Slovensku i v Česku.

Betlém je česko-slovenský 

„Figurek je 250, z toho 75 je pohyblivých. Uvidíte zde 150 staveb, z nichž je 50 turisticky významných míst – a je to na polovinu slovenské i české,” říká pro Ženy ve městě průvodkyně Lucie Manová.

Československý projekt vytvořily obce Horní Lideč a obec Dohňany a ukazuje místa ve Zlínském a Trenčínském kraji – jako jsou poutní místa Hostýn, nebo Velehrad, hrad Buchlov, zámek Buchlovice, a také Trenčiansky hrad, či zámek Bojnice.

Nová expozice je zaměřena na odkaz Cyrila a Metoděje, najdete tam i stavby známého architekta Dušana Jurkoviče. Část betlému je zase vyhrazena dřevěným stavbám z obce Horní Lideč.

Ručně vyřezávaný z lipového dřeva

“Betlém funguje 12 let a jeho smyslem je propagovat nejznámější poutní a turistická místa ze Zlínského a Trenčínského kraje. Říkáme návštěvníkům, aby navštívili místa, která zde vidí jako dřevořezby. Je vyřezaný z lipového dřeva, střídali jsme místa slovenská a česká a ročně si ho prohlédne 10 až 13 tisíc návštěvníků,” říká dlouholetý starosta obce Josef Tkadlec, který myšlenku inicioval. Mnohé z řezbářů – slovenské i české osobně oslovil, zda navštívil.

Betlém v obci Horní Lideč
Betlém v obci Horní Lideč.  Foto – autorka

„To je na tom to nejkrásnější, že jde o československý projekt, protože náš kraj hranice nezná,“ dodává nadšeně.

Součástí expozice je film, který návštěvníkovi přibližuje nejzajímavější historické události, zvyky, stará původní řemesla v kraji na česko-slovenském pomezí. V průběhu filmové projekce jsou osvětlovány jednotlivé části betlému, o kterých se v daném momentu ve filmu hovoří.

Nedávno zpřístupnili betlém i pro nevidomé a slabozraké, kteří si prohlížejí figurky vytištěné na 3D tiskárně a mohou si je ohmatat.

Betlém v obci Horní Lideč si můžete prohlédnout nejen během vánočních svátků. Budova galerie je otevřena celoročně.

Autorka: Miriam Zsilleová

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno