Vánoční hvězda je krásný symbol Vánoc. Mnozí ji proto mylně považují za sezónní dekorativní rostlinu a po opadnutí jejích listů ji vyhodí. Je to ale víceletá rostlina, která se dá pěstovat celoročně.
Vánoční hvězda – symbol Vánoc
Pryšec nádherný, Euphorbia pulcherimma, poinsettia či mléčník nádherný – to vše jsou méně známá jména pro jednu z nejznámějších okrasných rostlin. Celý svět ji zná jako vánoční růži nebo vánoční hvězdu.
Během roku se jí celosvětově prodá více než sto milionů kusů. Česká firma MONTANO VALTR s.r.o. vypěstuje v cca 550 000 v různých velikostí a barev. Většina produkce je červené barvy, popularitu však získává i růžová a bílá.
Existuje dokonce černá, krémová či žlutá. Oblíbené je pak i takzvané třpytkování, díky němuž je rostlina zářivější. Barevné třpytky se většinou používají zlaté, ale mohou být stříbrné.
Díky tomu s ní umíme vytvářet každý rok jiné barevné kombinace, které se pojí s vánoční sezónou.
Sladit ji letos můžete s barvou roku 2023 – Viva Magenta, což je směs tónů červené, fuchsiové a růžové. Vyjadřuje radost, optimismus a odvahu.
Historie vánoční hvězdy
Vánoční hvězda pochází z Mexika, ale dnes je rozšířena v tropech celého světa. Ve volné přírodě roste jako keř nebo menší strom a dorůstá až do výšky čtyř metrů.
Historie vánoční hvězdy sahá až k Aztékům, kteří ji pěstovali jako první dávno před evropskou kolonizací Ameriky. Podle staré mexické legendy si chudá mexická dívka nemohla dovolit koupit dar k oltáři narozeného Ježíše a tak narychlo vedle cesty natrhalo kytici plevele. Když ji položila na oltář, listy plevele se zabarvily červeně, což všichni považovali za zázrak.
Františkánští mniši ji později nazvali rostlinu Květem požehnané noci a začali ji používat při každoročních křesťanských vánočních procesích.
Její další název – poinsettia – je zase odvozen od prvního amerického velvyslance v Mexiku – Joela Robertse Poinsetta. V roce 1828 přivezl vánoční hvězdu do Spojených států a na jeho počest pojmenovali rostlinu poinsettia.
Kolik vydrží vánoční hvězda?
Přívlastek „vánoční“ dostala díky tomu, že kvete právě v prosinci. I když slovo kvete je v tomto případě poněkud zavádějící. To, co se nám jeví jako květina, jsou ve skutečnosti listy, které se zbarvují typickou červenou, růžovou, bílou nebo žlutou barvou. Skutečné květiny jsou drobné žlutozelené bobulky uprostřed listových růžic.
Botanický název rostliny je pryšec nejkrásnější a je takzvanou rostlinou krátkých dnů. Aby získala své typické zabarvení, potřebuje během dvou měsíců pouhých 10 až 12 hodin denního světla. Pokud chceme, aby byla nejkrásnější právě o vánočních svátcích, je třeba již v říjnu omezovat rostlinám světlo. Jinak by se zbarvila až na jaře.
Vánoční růži mnozí mylně považují za sezónní dekorativní rostlinu a po opadnutí jejích listů ji vyhodí. Je to ale víceletá rostlina, která se dá pěstovat celoročně.
Typické syté zbarvení však už nikdy nedosáhne v takové podobě jako první rok. Není to způsobeno chybným pěstováním, ale jejím životním cyklem.
Po opadnutí listů je třeba nechat rostlinu měsíc odpočívat, poté přesadit do zeminy s rašelinou a začít zalévat. V létě může být umístěna také venku. S příchodem chladných dnů lze opět zatemnit, aby se začala zbarvovat, i když už v mnohem menší míře. Ve sklenících Litol, kde teplota neklesá pod 16 °C, se vánoční růže daří.
Vánoční hvězda může vydržet krásná při dobré péči až několik měsíců. Důležité ji mít při teplotě 17, maximálně 20 °C, nenechat ji stát v průvanu ani nad radiátorem, nepřehnat to se zaléváním a substrát nenechat ani zcela vyschnout.
Vánoční hvězda nemá ráda průvan a ani nesmí stát ve vodě. Když si ji donesete domů z obchodu, mějte ji po cestě v obalu. Přesazovat ji nemusíte, jen ji vložte do ozdobného květináče. Zalévat ji stačí jednou za týden a přebytečnou vodu v misce pod hrnkem vylijte. Vydržet bez spadaných listů může až do Velikonoc.
Autor: Lucie Fränklová