Hlasovať

Olympijské hry se potřetí v historii a po sto letech vrátily do Paříže. Olympiáda v Paříži 2024 měla 5 nejsilnějších momentů otevíracího ceremoniálu.

Olympiáda v Paříži 2024

1. Stejný počet žen a mužů

Poprvé bude na olympijských hrách bojovat o medaile stejný počet žen a mužů, přesně   žen a 5250 mužů. Poprvé se tak na olympijských hrách dosáhla úplná rovnost pohlaví, přestože se ženy účastnily her od roku 1900. Tehdy jich bylo pouze 2,2 procenta všech účastníků. Na olympiádě v Londýně 2012 to bylo 44 procent sportovkyň, což mu vyneslo titul ženské hry, neboť každá ze zúčastněných zemí měla ve svém týmu sportovkyně.

Thomas Bach, prezident Mezinárodního olympijského výboru (MOV), označil tento milník za „jeden z nejdůležitějších momentů v historii žen na olympijských hrách a celkově ve sportu“. Odrazilo se na to i slavnostním ceremoniálu, kde byly všechny výpravy zastoupeny stejným počtem žen a mužů.

2. Slavnostní ceremoniál poprvé na lodích

Poprvé v historii byl slavnostní ceremoniál mimo stadion, a to v centru města. Slavnostní defilé sportovkyň a sportovců totiž bylo na lodích. Přesně 205 výprav absolvovalo na lodích šestikilometrový úsek, který skončil nedaleko Eiffelovy věže, kde na slavnostním náměstí Trocadéro byl i oficiální zahajovací ceremoniál.

Flotila převezla sportovce přes sedm mostů vedle nejvýznamnějších pařížských památek – pod ikonickou katedrálu Notre-Dame, v blízkosti muzea Louvre, Place de la Concorde až zakotvila nedaleko slavné Eiffelovy věže. Unikátní zážitek v Paříži na pobřeží Seiny sledovaly desetitisíce diváků. Bývalá atletka Marie-José Pérecová a judista Teddy Riner nakonec společně zapálili oheň a symbolicky zahájili 33. letní olympijské hry.

3. Rekordní vzdálenost mezi sportovišti

Z Francie se televizní záběry na pár okamžiků přemístily na Tahiti, kde budou probíhat surfařské soutěže. Letošní olympiáda tak překonala rekord v největší vzdálenosti mezi sportovišti v dějinách olympijských her a stanovila ho na 16 tisíc kilometrů.

4. Olympiáda v Paříži 2024 a Česká výprava

Organizátoři nabídli divákům unikátní a velkolepé představení, které začalo plavbou národních výprav po řece Seině. Česká výprava měla plavidlo, představující parník na Vltavě, sama pro sebe, zatímco jiné státy se musely dělit. 

Českými vlajkonoši byli mistryně světa v lukostřelbě Marie Horáčková a dvojnásobný olympijský šampion v judu Lukáš Krpálek.

„Byl to krásný pocit na lodi být. Myslím, že na nás dýchla atmosféra, že jsme fakt tady na olympiádě. Trošku nám to pokazil déšť, i ta vlajka potom byla hrozně těžká. Byla jsem ráda, že to tam Lukáš pevnou rukou držel,“ řekla Horáčková.

„Přestože počasí moc nevyšlo a celou dobu nám propršelo, tak jsme si to i tak užili,“ doplnil Krpálek.

5. Vystoupení Céline Dion

Vrcholem otevíracího ceremoniálu bylo nepochybně vystoupení kanadské zpěvačky Céline Dion, která francouzsky přímo z Eiffelovy věže ozdobené olympijskými kruhy zazpívala skladbu L’hymne à l’amour od Édith Piaf. Na veřejnosti vystoupila poprvé od roku 2022, kdy jí diagnostikovali vzácné onemocnění stiff-person syndromu, v překladu syndrom ztuhlého člověka.

Nemoc, kterou 56letá zpěvačka trpí, postihuje pouze jednoho až dva lidi z milionu, častěji ženy. Většinou nastupuje kolem 45. roku života. Její diagnostika je náročná a specifický lék v současnosti neexistuje, proto se léčí pouze příznaky. Neléčená nemoc může způsobit úplné znefunkčnění člověka až smrt.

Autor: Miriam Zsilleová

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno