Hlasovať

Peníze na financování výzkumů jí nedávaly, povýšení na univerzitě nakonec zamítly a plat měla nízký. V mužském světě vědy musela biochemička Katalin Karikó bojovat tvrdě.

Zadostučičinění přišlo v pondělí. Americká biochemička maďarského původu Katalin Karikó (68) a americký imunolog Drew Weissman získali Nobelovu cenu za fyziologii a medicínu za rok 2023 a to za výzkum, který vedl k vývoji prvních vakcín proti onemocnění COVID-19 s technologií mRNA.

Nobelova cena pro Katalin Karikó

„Svými převratnými objevy, které zásadně změnily naše chápání interakce mRNA s naším imunitním systémem, přispěli laureáti k bezprecedentnímu tempu vývoje vakcín během jedné z největších hrozeb pro lidské zdraví v moderní době,“ uvedl Nobelův výbor ve Stockholmu, který Nobelovu cenu.

Nobelova cena za fyziologii a medicínu se uděluje od roku 1901 a dosud ji získalo 12 žen z celkem 225 laureátů.

O výhodách mRNA přesvědčovala Katalin Karikó vědecký svět dlouho, ale bez velkého zájmu okolí. Kariko, která zpočátku bádala v Maďarsku a v roce 1985 emigrovala do USA, však byla tvrdohlavá. Byla přesvědčena, že mRNA je klíčem k léčbě řady nemocí. I když nedostávala peníze na výzkum a z očekávaného povýšení na Pensylvánské univerzitě sešlo, nevzdala se. Sama do výzkumu investovala.

Až na lékařské fakultě Pennsylvánské státní univerzity (Pennsylvania State University – PSU) potkala Drewa Weissmana – při kopírování odborných článků. „Naštěstí to bylo v roce 1998 a tehdy jsem ještě kopírovala,“ řekl jednou Karikó pro New York Times.

Americká biochemička maďarského původu Katalin Kariko.
Americká biochemička maďarského původu Katalin Karikó.  Foto – nobelprize.org

Výzkum biochemičky Katalíny Karikó a imunologa Drew Weissmana vycházel z výzkumů v 80. letech 20. století, kdy byly vyvinuty účinné metody výroby mRNA bez použití buněčné kultury, tzv. in vitro transkripce. Tato technika však byla považována za nestabilní a náročnou na distribuci v těle, což vyžadovalo vývoj sofistikovaných lipidových nosičů pro zapouzdření mRNA. Navíc in vitro produkovaná mRNA vyvolávala zánětlivé reakce.

Nobelův výbor v tiskové zprávě oceňuje, že na začátku 90. let minulého století, kdy byla Katalin Karikó docentkou na Pensylvánské univerzitě, prosazovala svou vizi mRNA jako léčebného prostředku navzdory tomu, že se potýkala s obtížemi při přesvědčování sponzorů výzkumu.

V této době se k ní na univerzitě připojil nový kolega Drew Weissman, který se zajímal o dendritické buňky, které mají důležitou funkci v imunitním systému a jeho vývoji. Sledoval aktivaci imunitních reakcí vyvolaných očkováním.

Už před více než 15 lety objevili oba způsob, jak modifikovat mediátorovou ribonukleovou kyselinu mRNA. Později vyvinuli metodu pro její umístění do lipidových nanočástic. To umožnilo rychlé vytvoření účinných vakcín proti COVIDU-19, které využívají technologii mRNA.

„Jednalo se o paradigmatickou změnu v našem chápání toho, jak buňky rozpoznávají různé formy mRNA a jak na ně reagují. Kariko a Weissman okamžitě pochopili, že jejich objev má hluboký význam pro využití mRNA v terapii. Tyto zásadní výsledky byly publikovány v roce 2005, patnáct let před pandemií covid-19,“ popisují průlomový objev vědci z výboru.

Kariko Karikó se v roce 2013 setkala s Uğurem Şahinem, který se svou manželkou Özlem Türeci založil Biontech. Kariko pro New York Times řekla, že jí týž den nabídl práci. Na základě technologie mRNA dokázal Pfizer/Biontech, podobně jako společnost Moderna, velmi rychle vyvinout vakcínu během pandemie koróny.

Vakcíny založené na jejich výzkumu následně pomohly s bojem s pandemií covid-19 a do budoucna by mohly pomoci čelit i dalším zdravotním rizikům, která lidstvo doprovází, jako jsou například některé druhy rakoviny.

Jediný člověk, který věřil, že Katalin Kariko jednou dostane Nobelovu cenu, byla její máma. Jak uvedla Katalin pro švédský rozhlas, její matka už před deseti lety začala poslouchat oznámení o udělení Nobelovy ceny.

‚Možná se vzpomene tvé jméno, vyslechnu si, když to oznámí,‘ řekla máma. Rok co rok poslouchala prohlášení nejprestižnějších cen. Bohužel před pěti lety ve věku 89 let zemřela. „Snad to slyšela z nebe,“ řekla Katalin Karikó.

Autorka: Miriam Zsilleová 

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno