1x hlasované

Pojďme si trošku popovídat o Taylor Swift. Můžete ji milovat, můžete ji nenávidět, faktem je, že tato žena už téměř dvacet let vydává jedno album za druhým, střídá žánry, experimentuje a hlavně, nikdy nevydala písničku, kterou by si sama nenapsala.

Taylor Swift je fenomén

Taylor Swift je zkrátka fenomén, který málokoho nechá chladným. Mimo jiné, veřejnost mimořádně baví fakt, že velmi často píše z vlastní zkušenosti. Když zpívá o lásce a zradě, zpívá o tom, co zažila. Mnohdy se najde někdo, kdo její písně označí za praní špinavého prádla, dokonce jsem se setkala s tím, že ji obviňovali, že ty lidi pouze využila, aby se po jejich příběhu vyškrábala nahoru. Evidentně není jednoduché být Taylor Swift…

Občas si někde přečtu komentář, že je sice talentovaná, ale něco na ní je strašně nesympatické. Proč musí stále zpívat o situacích a lidech, kteří k ní nebyli féroví nebo laskaví? Po tak krátkém vztahu přece nemůže zpívat o tom, že ji ten pán zmrzačil, to fakt přehání….a mě jde trefit šlak!

V první řadě to, jako kdo prožívá své vlastní rozchody, není věcí veřejné debaty. Když má žena pocit, že ji vztah s mužem zmrzačil, tak ji zmrzačil! Nemáme právo nikomu diktovat, jak se má v té které situaci cítit, nepolemizujeme o tom… Každý z nás má právo na to, vypořádat se s osudem po svém. Na co se ale v tomto novodobém honu na čarodějnice trochu zapomíná je, že ta žena je umělkyně.

Skladatelka a textařka par excellence, zdá se jen, že to, že je žena je neslučitelné s veřejným uznáním. Mužští interpreti velmi často ve svých písních používají označení „bitch“. Není mnoho slov, která by se s tímto skvostem rýmovala, čili druhý verš většinou končí stejně, ale nesetkala jsem se s tím, že by se hromadně na internetech rozebíralo, že to asi nebude opravdový umělec, když si ventiluje komplexy ve svých textech. …

A jsme v roce 2023, Taylor Swift je na vrcholu své kariéry. Její poslední album láme rekordy, koncertní turné The Eras Tour předpokládá výdělky přes miliardu dolarů.

Taylor Swift se stala prvním interpretem v 64leté historii Billboard hot 100, který obsadil všech 10 prvních příček najednou!!! Prvních 10 písniček žebříčku top 100 patří Taylor, něco, co se nepodařilo ani Beatles! A aby to nebylo jen o mamonu, nedávno se vyšla informace, že v rámci svého turné vyplatila Taylor 55 milionů dolarů v bonusech svým zaměstnancům.

Jeden bys řekl, wow, ta toho už dokázala, to je fajn. Ale Taylorovi je 34 let a je žena. Koho by zajímal její talent nebo úspěchy, když může rozebírat její soukromí?

Taylor Swift a její veřejné soukromí

Taylor Swift začala randit s nějakým „hvězdným“ hráčem amerického fotbalu a měla tu drzost ukázat se na tribuně stadionu s jeho matkou. Jako ženě mi je trapně sledovat nové a nové vtipy o jejích fotkách, kde fandí muži, který se veřejně přiznává, jak ji uznává a jak je skvělá….internet z nás vždy dostane ven to nejhorší.

A fotbalový klub, kde milý Travis hraje, si neumí její přítomnost vynachválit. Kamery ji non-stop ukazují na velkých obrazovkách, svět šílí a tzv. „Swift effekt“ se v jejich případě dá docela dobře vyčíslit. V prodeji lístků a blbostiček klubu jim vynesl 24,7 milionu dolarů. Vědí přesně, kolik peněz jim pár fotek Taylor v publiku přineslo.

X/Twitter se hemží zprávami majitelů jiných fotbalových klubů, kteří ji veřejně vyzývají, aby začala randit s jedním z jejich hráčů. Tweety jí vytýkají, že chodí na stadion jen, aby si uchmatla trochu pozornosti. Najdou se i tací, kteří ji obviňují z povrchnosti, se svou slávou by měla raději chodit s nějakým vědcem specializujícím se na globální oteplování.

Korunu všemu nasadil podcast z prostředí amerického fotbalu, kde se jeden z moderátorů seriózně vyjádřil, že je přesvědčen, že to Taylor dělá jen pro svou popularitu a vyjádřil se, že jí citem uvěří, až když uvidí video, na kterém bude mít s Travisem sex ….opravdu?

Opravdu svět uvízl v bodě, kde je 12násobná vítězka Grammy, úspěšná žena, jejíž majetek se odhaduje na 750 milionů dolarů označená za zlatokopku? Jsme tak bezcitní, že nám vadí, když mladá žena, která se možná právě zamilovává, přijde na stadion podívat na muže, co se jí líbí? Opravdu si myslíme, že tam přijde jen, abys udělala PR? Na stejném stadionu, který sama dokáže vyprodat do posledního místa.

Mám takový pocit, že ono je trošku jedno, kdo to je. Proč se musíme stále hájit? Proč si musíme dávat stále pozor na každé slovo a gesto, aby byly naše úspěchy a znalosti brány seriózně? Abychom náhodou nikomu nešlápli na otlak a nevyslechli jsme si, že jsme stejně jen hysterické, po pozornosti bažící ženy?

Jsem si jista, že Taylor Swift si s touto absurdní situací poradí sama nejlépe. Nejsem si úplně jistá, jestli to její rodící se vztah ustojí a to mě upřímně mrzí. Co mě ale mrzí nejvíc je, že stále žijeme ve světě, kde se ženský úspěch neodpouští.

Autorka: Lucia Arbetová

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno